Jste zde

Domů » Rady a sekce

cyklista, foto archiv
ilustrační foto archiv

Sekce cykloturistiky


předseda

Josef SÝKORA
tel.: 777 924 904, e-mail: sykora.kctbolevec@seznam.cz

místopředseda

Ing. Pavel RABUŠIC
tel.: 731 405 112, e-mail: pavel.rabusic@volny.cz

členové

Ing. Břuska Jan

Filipec Ivan
tel: 724 209 445, e-mail: Ivan.Filipec@seznam.cz

Ing. Sysel Jaroslav


Sekce cykloturistiky je součástí Programové rady KČT. V současné době má pět stálých členů pod vedením Josefa Sýkory z oblasti Plzeňského kraje. V náplni své práce má propagaci druhého nejrozšířenějšího přesunu po klasickém a nejrozšířenějším pěším chození – jízdu na kole, případně koloběžce.

Pravidelně jsou sledovány a vyhodnocovány dvě cykloturistické soutěže – Přebor v cykloturistické aktivitě – ve zkratce PCA, též zvaný „Výletovka". Každý rok se do ní zapojuje zhruba tisícovka jednotlivců a 30 až 40 odborů KČT a oddílů Tělovýchovných jednot. Cílem soutěže je zjednodušit plnění výkonnostního odznaku cyklo přesunu a to formou celostátní soutěže jednotlivců a kolektivů spojené s každoročním vyhodnocováním těch nejúspěšnějších v jednotlivcích a kolektivech. Soutěže se netýkají stále oblíbenějších a pohodlných elektrokol a kol s pomocnými motůrky.

Podobnou soutěží je i Česká cykloliga, která sleduje trošku jiný cíl – pravidelné celoroční ježdění na kole odměněné barevně rozlišenými vkusnými odznaky. Této soutěže se zúčastňuje kolem dvou stovek cyklistů.

Mezi další aktivity sekce cykloturistiky patří spolupráce na pořádání celostátních cyklosrazů ve dvouletých cyklech. Ten zatím poslední se konal ve dnech 26. – 28. května 2017 v Plzni. Byl v podstatě náhradním řešením, protože původní pořadatelé z Prahy kvůli technickým potížím pořadatelství odmítli. V Plzni se tím pádem cyklisté znovu sešli po jedenácti letech a měli možnost zjistit, co se za ty roky pro cykloturisty změnilo k lepšímu.


Přebor ČR v cykloturistické aktivitě (PCA)

Sekce cykloturistiky vyhlašuje Přebor ČR v cykloturistické aktivitě (PCA) jako veřejnou soutěž pro všechny zájemce o jízdu na kole bez ohledu na to, zda jsou členy KČT či jiných organizací nebo i neorganizováni.


Česká cykloliga

Druhou akcí je Česká cykloliga – celoroční víceletá soutěž cyklistů bez rozdílu věku, pohlaví, národnosti, výkonnosti či handicapu. Je založená na dobrovolném a pravdivém nahlášení poctivě ujetých kilometrů.

Smyslem soutěže je podpořit zájem využívat jízdní kolo pro jízdu do práce, za zábavou či turistikou s využitím cyklotras a cyklostezek. Cílem je univerzální rozšíření alternativní dopravy, posílení fyzické a zdravotní kondice co nejširší populace.

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy