Jste zde

Domů » Rady a sekce

VHT, foto archiv
ilustrační foto archiv

Sekce vysokohorské turistiky (VHT)


Vysokohorskou turistiku provozují zájemci v rámci Klubu českých turistů na základě pravidel daných metodikou sekce VHT KČT. Je to specifický druh turistiky, který se provádí ve skalních oblastech, v horách a velehorách, celoročně, po značených i neznačených cestách, ve skalním terénu, po firnových polích, ledovcích a zajištěných cestách (ferratách). K překonání obtížnějších úseků se používá horolezecká technika a k zajištění bezpečnosti je používána horolezecká výzbroj. Takto je charakterizována VHT na webových stránkách KČT a vedle této definice následuje i přesné vymezení termínů jako jsou „celodenní túra VHT“, „zajištěná cesta – ferrata“, „zajištěný chodník“, „přechod pohoří“ a co je to“trek“.

Členové sekce VHT se ve spolupráci s oblastními aktivisty zabývají především průběžnou aktualizací metodiky bezpečného pohybu ve vysokohorském terénu a předáváním nových metodických materiálů nejrůznějšími formami do všech odborů KČT, které vysokohorskou turistiku provozují, i do odborných časopisů. Velmi podrobné informace k veškeré problematice VHT obsahují tyto webové stránky KČT.

Vedle aktuálních adresářů členů sekce, oblastních aktivistů i členů lektorského sboru obsahují i následující informace: podmínky pro získání výkonnostního odznaku VHT, tematických turistických odznaků „Vrcholy ČR“, „Šumavské tisícovky tří zemí“ a „Severní vápencové Alpy“, roční kalendáře metodických i ostatních akcí charakteru VHT, veškeré metodické materiály vydané sekcí VHT včetně schémat a fotodokumentace, kompletní pravidla „Kvalifikace ve vysokohorské turistice“, doporučené túry VHT a doporučené zajištěné cesty prověřené metodickými pracovníky sekce VHT.

Samostatně jsou vyčleněny i „Základní pokyny k bezpečnému provozování VHT“ které obsahují v heslech, co má obnášet příprava na vysokohorskou akci, pokyny k vedení horské túry a speciální zásady extra pro VHT. Přílohou je k možnému vytištění připravená „Bezpečnostní a záchranná karta VHT“.

V roce 2019 se v termínu 5. – 8. září uskuteční již 9. ročník celorepublikového srazu „Dny VHT na skalách Ždárských vrchů“, na který jsou pravidelně zváni i neorganizovaní zájemci o VHT a zájemci o pěší turistiku i cykloturistiku. 


předseda

Mgr. Václav Průcha
– adresáře, internetové stránky sekce VHT
– člen KČT Tábor, oddíl VHT TREK, aktivista VHT KČT oblasti Jihočeský kraj,
– vůdce VHT, lektor VHT

tel: 724 164 074, e-mail: pruchavaclav@gmail.com

členové

Ing. Ladislav Beneš, CSc.
– metodik sekce, zajištěné trasy
– člen KČT, odbor AC Sparta Praha, vůdce VHT, lektor VHT
– aktivista VHT KČT oblasti Praha

tel: 603 554 486, e-mail: lada@cs.cas.cz

Ladislav Bureš
– metodik sekce, metodické materiály, skialpinismus
– člen KČT, odbor AC Sparta Praha, metodik oddílu VHT Sparta Praha, vůdce VHT, lektor VHT
tel: 724 061 607, e-mail: buresl@volny.cz

Mgr. Jiří Nováček
– 
jednatel sekce, cvičné terény VHT, VO VHT, Dny VHT na skalách ŽV
– aktivista KČT oblasti Vysočina, člen KČT, odbor Tesla Jihlava, vůdce VHT, lektor VHT

tel: 607 857 779 e-mail: novacek.jiri@seznam.cz

Petr Pola
– vedoucí lektorského sboru, metodika a kvalifikace
– člen KČT, odbor VHT Radnice, aktivista VHT KČT oblasti Plzeňského kraje, vůdce VHT, lektor VHT

tel: 605 737 448, e-mail: pola.petr@tiscali.cz

Miloš Stejskal
– oddíly ATOM s činností VHT, akce mládeže, Dny VHT na skalách ŽV
– Člen KČT, odbor Klubu českých turistů, odbor KTL Brno, vedoucí TOM Horolezčata Brno,
– aktivista VHT KČT Jihomoravské oblasti, vůdce VHT, lektor VHT 

tel: 739 033 769, e-mail: stejskalmilos@seznam.cz

Ing. Jindřich Urban
– hospodář sekce, kalendář akcí VHT, Dny VHT na skalách ŽV
– Člen KČT, odbor Přerov-Předmostí, předseda odboru KČT, aktivista VHT KČT oblasti Valašsko-Chřiby
– vůdce VHT, lektor VHT
tel: 736 740 529, e-mail: jindra.urban@tiscali.cz

Ing. Ivo Hejl
– čestný člen sekce
– člen KČT, odbor AC Sparta Praha, vůdce VHT, lektor VHT
tel: 602 224 440, e-mail: ivohejl1@seznam.cz

Miloslav Holenda
– 
čestný člen sekce
– člen KČT, odbor AC Sparta Praha, cvičitel VHT
, čestný člen PR KČT

tel: 220 921 811, 702 095 041, e-mail: j.votrubova@email.cz

aktivisté, lektoři


Další informace

Termíny

Co je to vysokohorská turistika (VHT)?

VHT je jedním z druhů turistiky. Provádí se ve skalních oblastech, v horách a velehorách, celoročně, po značených i neznačených cestách, ve skalním terénu, po firnových polích, ledovcích a zajištěných cestách. K překonání obtížnějších úseků se používá horolezecké techniky a k zajištění bezpečnosti je používána horolezecká výzbroj.

Co je to celodenní túra VHT?

Je to túra, která má logický cíl (vrchol, sedlo, pleso, chatu apod.), dle průvodcovského času trvá alespoň 6 hodin a dosáhne se převýšení minimálně 500 metrů.

Co je to zajištěná cesta (via ferrata, klettersteig)?

Je to cesta ve skalním lezeckém terénu zajištěná fixními lany, řetězy, žebříky, kramlemi a čepy. Lze ji většinou absolvovat bez postupového jištění lanem. Při postupu se používá samojištění dle příslušné metodiky.

Co je to zajištěný chodník?

Je to chodník v horském terénu, po kterém vede turistická cesta, na které jsou v exponovaných místech pro bezpečnost pohybu instalovány umělé pomůcky.

Co je to přechod pohoří?

Za přechod pohoří se považuje trasa trvající nejméně 5 dnů s noclehy na různých místech trasy. Délka musí být alespoň 30 hodin při dosažení 2 500 m převýšení.

Co je to TREK?

Trek je vícedenní putování nejen v horském, vysokohorském nebo velehorském terénu s noclehy v  bivacích, stanech, útulnách, ubytovnách nebo v jiných vhodných ubytovacích zařízeních. Při treku v horském až velehorském terénu by trasa měla být vedena maximálně do II. stupně UIAA. Mimo tyto terény by měl trek vést logickou, tematicky zaměřenou zajímavou cestou v krajině.

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy