Jste zde

Domů » Turistika mládeže

logo Turistický závodTuristický závod – Outdoor running – sezona 2019

Turistický závod

Tento outdoorový sportovní závod je terénní běh v délce od 2 do 6 kilometrů, podle věkových kategorií od nejmladšího žactva, přes mladší a starší žactvo, dorostenecké kategorie až po dospělé. 

Turistický závod, foto archiv KČT

Trať je vyznačena fáborky a je na ní umístěna řada kontrolních stanovišť, které je nutné plnit bez chyb a co nejrychleji. Jsou to – odhad vzdálenosti, hod míčkem, plížení, lanová lávka, vázání uzlů, orientace mapy, azimutové úseky, určování dřevin, turistických a topografických značek, poznávání kulturních památek a přírodních zajímavostí. Měří se čas strávený na trati a za nesprávně splněné úkoly jsou trestné minuty, které se připočítávají k času. Závody se běhají od místních kol, přes krajské poháry a krajská mistrovství až po celorepublikové závody. Všechny závody jsou součástí projektu Českého olympijského výboru, Česko sportuje.

Hlavními organizátory je Asociace Turistických oddílů mládeže ČR a Klub českých turistů.

Kontakt:

Ing. Zdeněk Vejrosta – předseda Rady TZ
Mládežníků 677, 278 01 Kralupy n.Vlt., tel.: 736 506 821, turisticky.zavod@seznam.cz

Turistický závod se představuje

Tento závod se řadí do kategorie malých sportů, název „Turistický závod“ získal proto, že tato soutěž je organizována Klubem českých turistů (KČT) a Asociace turistických oddílů mládeže (A-TOM).

Jde o běžecký terénní závod v délce 2 – 4 km pro žákovské kategorie a 4 – 6 km pro kategorie dorostenecké a dospělé. Běhá se po vyznačené trati, která je doplněna neznačenými azimutovými úseky, kde se závodník pohybuje podle udaných stupňů a metrů. Na trati je řada dalších technických a teoretických kontrol, na kterých se za nesprávné provedení přičítajítrestné minuty k běžeckému času. Přípravka závodí ve dvoučlenných hlídkách, žákovské kategorie, kategorie dorostu a dospělých závodí jako jednotlivci.

Soutěže a jejich zařazení

Turistický závod, foto archiv KČT

Soutěže probíhají systematicky po celý rok a závodí se na mnoha výkonnostních úrovních. Závodní sezóna začíná každoročně místními koly již v září předešlého roku, dále pak pokračuje krajskými koly. Obě tyto úrovně soutěží jsou přístupné široké sportovní veřejnosti.

 • Místní kola: září až květen
  pořadatelem jsou základní články (oddíly)
 • Krajská kola: říjen až květen
  Krajský pohár: zpravidla 3 až 4 závody
  Mistrovství kraje: pořadatelem jsou jednotlivé kraje
 • Celostátní soutěže: květen až září
  Český pohár (zpravidla 4 závody)
  Mistrovství České republiky jednotlivců
  Mistrovství České republiky štafet
  Mistrovství České republiky smíšených dvojic
  Mistrovství České republiky stíhací závody
  Mistrovství České republiky supersprint stíhací závody
 • Mezinárodní soutěže: září
  Mezinárodní mistrovství (neoficiální ME)

Výkonnostní klasifikace sportovců

Stejně jako u ostatních sportů je i v turistickém závodě zaveden klasifikační systém výkonnostních tříd, které je možno získat na jednotlivých soutěžích různé úrovně. Výkonnostní třídy zařazují závodníky v jednotlivých kategoriích podle výkonností, přičemž nejnižší třída, kterou lze získat i na závodech místního charakteru, je III., nejvyšší možnou je pak Mistrovská výkonnostní třída /MVT/.Tato třída je dosažitelná pouze na Mistrovství České republiky jednotlivců nebo na mezinárodních soutěžích.

Turistický závod, foto archiv KČT

 • Mistrovství VT lze získat na těchto soutěžích:
  Mistrovství ČR jednotlivců
  Mezinárodní mistrovství (neoficiální ME)
 • I. VT lze získat na těchto soutěžích:
  Mistrovství ČR jednotlivců
  Mezinárodní mistrovství (neoficiální ME)
  Český pohár
 • II. VT lze získat na těchto soutěžích:
  Mistrovství ČR jednotlivců
  Mezinárodní mistrovství (neoficiální ME)
  Český pohár
  Krajské mistrovství
 • III. VT lze získat na těchto soutěžích:
  Mistrovství ČR jednotlivců
  Mezinárodní mistrovství (neoficiální ME)
  Český pohár
  Krajské mistrovství
  Jednotlivé závody krajských pohárů

Mistr sportu

Samostatným a nejvýznamnějším ohodnocením sportovce jednotlivce je titul „Mistr sportu“. Toto ocenění získává sportovec, který dovrší stanovený počet mistrovských bodů. Tyto body lze získat pouze při soutěžích celostátního nebo mezinárodního charakteru. Do května 2016 bylo uděleno pět titulů „Mistr sportu“ v kategorii mužů (Tomáš Fúsek, Jiří Vilhelm, Zdeněk Vejrosta, Karel Popel, Vít Procházka) a čtyři tituly v kategorii žen (Květa Zrzavá – Fúsková, Libuše Vlachynská, Linda Rechtoriková, Romana Vejrostová).

Turistický závod, foto archiv KČT

Sportovní příprava

Speciální sportovní příprava probíhá v samotných oddílech, a to na základě individuálně stanovených výkonnostních cílů. V České republice je několik větších středisek, která disponují nejen sportovním zázemím, ale i odborným vedením talentovaných sportovců. Patří mezi ně například oddíly z Kralup nad Vltavou, Orlové, Mikulášovic, Pacova, Borotína, Frýdlantu nad Ostravicí, Bílovce, Frýdku–Místku, Královic, Kynšperku, Rapšachu, Suchdola nad Lužnicí, Otrokovic, Palkovic, Českého Brodu. Právě tato centra jsou již řadu let přirozenou líhní úspěšných českých závodníků, kteří tvoří základ reprezentace pro mezinárodní soutěže. V neposlední řadě je však kvalitní příprava závodníků závislá na množství finančních a materiálních prostředků jednotlivých oddílů. Největší důraz v přípravě je kladen na práci s žákovskou a dorosteneckou mládeží.

Celostátní a mezinárodní soutěže se dnes již právem těší velké oblibě nejen mezi závodníky. Na své si přijdou i sportovní fanoušci, především pak v prostoru startu, cíle a při slavnostních ceremoniálech.

Turistický závod je přístupný nejen pro členy A-TOM a KČT, ale také pro neorganizované zájemce, členy sportovních klubů a zájmových oddílů.

 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy